'Gitmesem ölecektim!'..
Haber
18 Mayıs 2021 - Salı 16:51 Bu haber 261 kez okundu
 
'Gitmesem ölecektim!'..
Son 24 saatte en az 6 bin faslı hayatlarını hiçe sayarak tehlikeli bir yolculuğa çıktı.
DÜNYA Haberi
'Gitmesem ölecektim!'..

  Fas ve İspanya arasında krize neden olan göçmen akını sadece bir gün içinde ve birkaç saatte yaşananlarla birlikte büyük bir insanlık dramına dönüşmüş durumda.

  Bölgeden servis edilen fotoğraflarda yüzerek ya da yürüyerek İspanya'ya gitmeye çalışan sayısız Faslı göçmenin içinde bulunduğu yürek yakan hal tüm çıplaklığıyla görülüyor.

  Saatler önce bölgeye 'tedbir' amaçlı yollanan askerler artık duruma müdahale etmeye başladı. İspanya'dan 'önceliğimiz durumu normalleştirmek' açıklaması gelmişti.

  Ancak gelen tank görüntülerinin daha büyük bir müdahalenin habercisi olmasından korkuluyor.

  Son iki günde Fas'tan İspanya tarafındaki Ceuta'ya geçen düzensiz göçmenlerin sayısı 6 bini buldu. İspanyol hükümeti yasa dışı göçü durdurmak için sınıra asker gönderdi. Denizin karayla buluştuğu kıyı şeridinde tanklar görüntülendi.

  Fas yönetiminden ise düzensiz göçmen krizine ilişkin henüz açıklama yapmazken sadece bir büyükelçilik açıklaması ajanslara yansıdı. Fas'ın İspanya Büyükelçisi yaptığı açıklamada İspanyol yetkililerinin kimi davranışlarının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

  Televizyon yayınlarına yansıyan inanılmaz videolarda ise karaya çıkmayı başaran göçmenlerin birçoğunun yaşadıkları şok ve verdikleri insan üstü çaba yüzünden neredeyse kriz geçirdiği, sağlık görevlilerininse duruma müdahale etmeye çalıştığı görüldü.

  Ancak bölgede yaşanacak sağlık sorunlarıyla ilgili müdahalelere yetecek kadar yardım personeli henüz bulunmuyor.

  Fas ve İspanya'yı birbirinden ayıran küçük bir toprak parçası haftanın ilk gününden beri inanılmayacak görüntülere sahne oluyor. Bölgeden gelen fotoğraflar yaşanan insanlık dramını tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor...

  Son 24 saat içinde yaklaşık 5 bin Faslı düzensiz göçmenin yüzerek ya da dalgakıranın olduğu yerden yürüyerek İspanya'ya bağlı Ceuta kentine geçtiği bildirildi. Ancak bu sayı çok geçmeden çok daha arttı.

SADECE 10 METRELİK BİR ÇİT 

  Uluslararası haber ajansları bu sayının daha önce görülmemiş büyüklükte olduğunu bildiriyor. Hayatını hiçe sayan göçmenlerin arasında geniş ailelerin, kadın ve çocukların da bulunduğu bildiriliyor. Ceuta'yla Fas'ı ayıran ise sadece 10 metrelik bir çit...

ADETA REKOR KIRILDI! 

  İspanyol basınında yer alan haberlerde, aralarında geniş ailelerin ve 700 kadar çocuğun da olduğu yaklaşık 5 bin Faslı düzensiz göçmenin, 17 Mayıs'ta gece yarısı saat 02.00'den itibaren yüzerek, bazılarının ise Tarajal dalgakıranının olduğu yerden yürüyerek Ceuta tarafına geçmeye başladığı, 1 kişinin boğularak hayatını kaybettiği duyuruldu.

  Olay 'Fas'tan İspanya'ya yasa dışı göçü rekor düzeye çıkaran diplomatik kriz büyüyor' başlığıyla dünya gündemine bomba gibi düşerken son iki günde Fas'tan İspanya tarafındaki Ceuta'ya geçen düzensiz göçmenlerin sayısının 6 bini bulduğu gelen son dakika haberleri arasında.

  İspanyol basınında yer alan haberlerde, Fas'tan İspanya'ya yasa dışı göçte geçmişte görülmemiş, tarihi bir rekorun yaşandığı, Fas tarafının düzensiz göçmenlere göz yummasından dolayı İspanyol hükümetinin Ceuta sınırındaki güvenliği artırdığı belirtildi.

SAYI GİDEREK ARTIYOR, POLİS VE ASKER DEVREDE 

  Haberlerde, hükümetin Ceuta'ya dün ilk olarak 150 polis ve 50 jandarma takviyesi yaptığı, bugün de asker gönderdiği bilgisi paylaşıldı.Öte yandan, İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, Ceuta'ya geçen düzensiz göçmenlerden bin 500 kadarının ülkelerine geri gönderildiğini, bunun devamının geleceğini ve İspanyol sınırlarını koruyacaklarını açıkladı.

  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Fas ile yaşanan krizden dolayı, bugünkü resmi programında yer alan Paris ziyaretini iptal ettiğini, Afrika Ekonomisi Finansmanı Zirvesi'ne katılmayacağını duyurdu.

  Sanchez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Şu andaki önceliğim Ceuta'ya normalliği geri getirmektir. Ceuta vatandaşları, İspanya hükümetinin mutlak desteğine sahip olduklarını, güvenliklerini sağlamak ve herhangi bir zorluk karşısında ülkenin bir parçası olarak bütünlüklerini savunmak için azami kararlılığa sahip olduklarını bilmelidir." ifadelerini kullandı.

  Sanchez, Ceuta'ya geçen Faslı düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmeleri konusunda hükümetinin "maksimum kararlılıkla hareket edeceğini" vurguladı.

  Öte yandan, Ceuta yerel yönetimi kaynakları da binlerce düzensiz göçmenin sokaklarda olduğunu, göçmen barınma merkezlerinin kapasitelerinin çok üzerinde bulunduğunu, kentte olağanüstü bir durum yaşandığını söyledi.

ÇOĞU ÇOCUK DENECEK YAŞTA... 

  Fas yönetimi ise düzensiz göçmen krizine ilişkin henüz açıklama yapmadı. AP'nin haberine göre İspanya'ya geçen 6 bin düzensiz göçmenin bin 500 tanesinin 18 yaş altı olduğu belirtiliyor.

  Fas güvenlik görevlilerinin düzensiz göçmenlerin geçişini önlemek için hiçbir şey yapmadığı iddia edilen haberlerde, sadece bir gün içinde yaşanan düzensiz göçmen akını sonrasında Ceuta'daki göçmen barınma merkezlerinde yer kalmadığı bilgisi paylaşıldı.

  AFP'de yer alan haberde göçmenlerin bu derece yüksek sayıda ne şekilde bir araya gelip bu kararı verdikleri de bütün çıplaklığıyla anlatılıyor.

FACEBOOK'TAN ORGANİZE OLDULAR 

  26 yaşındaki, Ceuta'ya komşu Tetouan kasabasından bir göçmen 'Facebook'ta sınırı geçmenin mümkün olduğunu okudum. Bir taksi tutup arkadaşımla birlikte oraya gittim. Çünkü artık ailemi ne yapsam geçindiremiyorum' diyerek yaşanan dramı ortaya koydu.

  Korku dolu yolculuktan sonra karaya ayak basan bir başka göçmen, iki çocuğu olan işsiz bir anne ise 'Korkmuyorum! Ya gidecektim ya da kalıp ölecektim.' diye anlatıyor durumu.

  İspanyol yetkililerin açıklamasına göre bu zorlu göç yolculuğunda bir kişi hayatını kaybetti. Ölen Faslının erkek olduğu açıklandı.

  Sosyal medyada paylaşılan videolarda birçok göçmenin üzerinde sadece mayo ya da şortları olduğu halde yola düştüğü görülüyor. Özellikle küçük çocukların üzerlerinde soğuktan donmalarını önlemek için özel koruyucu örtüler yer alıyor.

'BİR DAHA DENEYECEĞİM' 

  Bazı göçmenler plajla birleşen dağları aşıp İspanya topraklarına ayak basmaya çalışırken yakalandılar. 26 yaşında olduğunu ve iş aramak için bu yolculuğa çıktığını söyleyen bir göçmen 'Beni bu sefer durdurdular ama bir daha deneyeceğim.' diyor.

  Ceuta yerel yönetimi kaynakları, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında bazı düzensiz göçmenlerin sanayi sitesindeki depolarda tutulduklarını bildirdi.

GERİ GÖNDERİLECEKLER 

  Diğer yandan İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Ceuta sınırında güvenliği sağlama ve mevcut protokol kapsamında yasa dışı giriş yapan göçmenlerin Fas'a geri gönderilmeleri hususunda gerekli önlemleri aldıklarını açıkladı.

  İspanyol basınında yer alan, "Düzensiz göçmen akınının, Fas'ın diplomatik yollardan İspanya'ya baskı yapmaya çalışmasından kaynaklandığına" ilişkin iddialara, "Bunun hiçbir kanıtı yok." şeklinde cevap veren Laya, sözlerine şöyle devam etti:

  "Bu olaya, iki ülke arasındaki mevcut anlaşmazlıklar neden olamaz. Bir insanlık eylemine tepki olarak gençlerin ve çocukların hayatlarının gönüllü olarak tehlikeye atılabileceğini düşünmüyorum. Fas ile iyi komşuluk ilişkilerinin sürdürülmesi için göç sorununa karşı iş birliği temeldir."

İKİ ÜLKE ARASINDA DİPLOMATİK KRİZ! 

  Batı Sahra meselesinden dolayı son dönemlerde ciddi gerginliklerin ortaya çıktığı İspanya-Fas ilişkileri, İspanya'daki sol koalisyon hükümetinin 22 Nisan tarihinde Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali'yi, yakalandığı Kovid-19 hastalığından dolayı tedavi görmesi için gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü.

  İspanyol yetkililer Gali'nin İspanya'ya kabulünün tamamen "insani nedenlerle" olduğunu açıklamasına rağmen, Fas yönetimi olayı "ortaklık ruhu ve iyi komşuluk ruhuna aykırı" olarak yorumlamıştı.

  Polisario Cephesi, onlarca yıldır Batı Sahra'nın bağımsızlığı için savaşıyor. 1974'te İspanya'nın Batı Sahra'dan çekilmesiyle birlikte Fas bölgedeki kontrolü sağladı.

  Ancak Fas uzun süreler kendileri ile silahlı çatışmalara da giren Cezayir destekli Polisario Cephesi'ni de büyük bir tehdit olarak görmeye devam ediyor.

  Bu yıl içerisinde Fas'tan Ceuta'ya yüzerek son göçmen akını 25-26 Nisan tarihlerinde olmuş, 40'ı çocuk 149 Faslı düzensiz göçmen Ceuta'ya geçmişti.

  İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprakları olan Ceuta ve Melilla Avrupa Birliği'nin Afrika ile tek karasal sınırlarını oluşturuyor.

  İki bölge de bu sebepten dolayı göçmenlerin Avrupa'da çalışmak ve yaşamak için çıktıkları umut yolculuklarının en önemli giriş noktalarını oluşturuyor.

  Faslı insan hakları görevlisi Mohamed Benaissa, İspanya'ya gitmeye çalışan Faslıların arasında birçoğunun 18 yaş altı genç ve çocuklar olduğunu ancak binlerce ailenin de kaçmaya çalışanlar arasında yer aldığını söylüyor.

Kaynak: Editör: AYAZ
Etiketler: 'Gitmesem, ölecektim!'..,
Yorumlar
Haber Yazılımı